ایران و زندگی روزمره

۳ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

جمعه, ۳۰ آبان ۱۳۹۳، ۱۱:۴۳ ب.ظ سروش
حافظه چگونه کار می کند

حافظه چگونه کار می کند

شما هر روز اطلاعات بسیاری را به حافظه خود می سپارید، همین طور اطلاعات بسیاری را به خاطر می آورید. این توانایی تمامی زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. هنگامی که در امتحانی شرکت می کنید، هنگامی پسورد ایمیل خود را به یاد می آورید، هنگامی که نام دوستانتان را صدا می زنید، مسیر خانه را طی می کنید و حتی می نویسید از حافظه خود استفاده می کنید. کوچکترین اختلالی در فرایند حافظه زندگی شما را از روند عادی خارج می کند. اما حافظه چیست و چگونه کار می کند؟ در ادامه به صورت مختصر به نحوه کارکرد حافظه پرداخته خواهد شد.

ادامه مطلب...
۳۰ آبان ۹۳ ، ۲۳:۴۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سروش
پنجشنبه, ۸ آبان ۱۳۹۳، ۰۷:۳۱ ب.ظ سروش
ویژگی های افراد خودشکوفا

ویژگی های افراد خودشکوفا

خودشکوفایی در بالاترین بخش هرم مازلو قرار گرفته است. با این حال خود شکوفایی چیست؟ مازلو خودشکوفایی را این گونه توصیف می کند:

" یک فرد می بایست تمامی پتانسیل هایش را به فعل درآورد. ما این نیاز برای به فعل درآوردن پتانسیل ها را خودشکوفایی می نامیم. در واقع خوشکوفایی، تمایل برای تکمیل خود، یا شکوفاسازی پتانسیل های فرد است. در طی فرایند خودشکوفایی فرد بیشتر و بیشتر به آن چه هست یا می تواند باشد نزدیک می شود."

گرچه نظریه مازلو به ظاهر انعطاف ناپذیر به نظر می رسد، اما خود مازلو اشاره می کند که برآورده سازی نیازها همواره از ترتیب مشخصی تبعیت نمی کند. به عنوان مثال ممکن است نیاز به عزت نفس برای برخی مهم تر از نیاز به عشق باشد و یا برای دیگری نیاز به خلاقیت نسبت به سایر نیازها در اولیت قرار گیرد.

ادامه مطلب...
۰۸ آبان ۹۳ ، ۱۹:۳۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سروش

سلسله مراتب نیازها بر اساس نظریه آبراهام مازلو

آبراهام مازلو 

چه چیزی انجام رفتارهای خاص را در ما بر می انگیزد؟ به اعتقاد آبراهام مازلو(Abraham Maslow) ، روانشناس انسان گرا، فعالیت های ما در جهت برطرف سازی نیازهایی مشخص است. او نخستین بار نظریه سلسله مراتب نیازهای خود را در مقاله ای تحت عنوان " نظریه ای در مورد انگیزش انسان" و کتاب " انگیزش و شخصیت" به چاپ رساند. بر اساس این نظریه، انسان ها دارای سلسله مراتبی از نیازها هستند که می بایست ابتدا نیازهای بنیادی و سطح پایین تر خود را برآورده سازند تا بتوانند به سراغ نیازهای سطح بالاتر روند.

ادامه مطلب...
۰۱ آبان ۹۳ ، ۰۱:۱۶ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سروش