ایران و زندگی روزمره

۳ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

لوب ها یا قطعات مغز

لوب های مغز

قشر مغز به چهار بخش تقسیم می شود که این بخش ها را لوب (Lobe) یا قطعه می نامند. لوب پیشانی، لوب آهیانه، لوب گیجگاهی و لوب پس سری هر کدام کارکردهای خاص خود را دارند.

ادامه مطلب...
۲۵ مهر ۹۳ ، ۱۵:۰۲ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
سروش

نوروترانسمیتر ( انتقال دهنده عصبی )

نوروترانسمیترها ( پیام آور عصبی و پیک عصبی نیز خوانده می شوند) مواد شیمیایی درون مغز هستند که اطلاعات را درون مغز و بدن انتقال می دهند. آن ها سیگنال ها را میان سلول های عصبی که نورون خوانده می شوند، پخش می کنند. مغز با استفاده از نوروترانسمیترها به قلب پیغام می دهد تا بتپد، به شش ها پیغام تنفس میدهد و به معده پیغام هضم غذا را می دهد. علاوه بر این نوروترانسمیترها یا پیک های عصبی بر مواردی نظیر خلق، خواب، تمرکز و وزن بدن نیز تاثیر می گذارند. بدن برای حفظ سلامت خود نیاز به حفظ نوروترانسمیترها در سطحی بهینه دارد، با این حال رویدادها و مواردی نظیر استرس، رژیم غذایی نامناسب، نوروتکسین ها، استعداد ژنتیکی، داروها، استفاده از الکل و کافئین می تواند سطح نوروترانسمیترها را تغییر دهد.

ادامه مطلب...
۲۰ مهر ۹۳ ، ۲۳:۱۴ ۱۵ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سروش

نظریه رشد اریک اریکسون

اریک اریکسون

اریک اریکسون (Erik Erikson) بر خلاف فروید به مراحل روانی-جنسی نمی پردازد، بلکه مراحل رشد و تحول را به صورت روانی اجتماعی تعریف می کند، با این حال عقاید اریکسون به شدت تحت تاثیر زیگموند فروید و نظریه های فروید در مورد ساختار شخصیت قرار دارد.در شرایطی که روانشناسی فروید بر نهاد (id) تکیه داشت، اریکسون روانشناس من (ego) است. او بر نقش فرهنگ و جامعه و تناقض هایی که ممکن است در خود من شکل گیرد تاکید می کرد، در حالی که تاکید فروید بر تناقضات میان من و فرامن (superego) بود.

ادامه مطلب...
۱۰ مهر ۹۳ ، ۲۳:۵۳ ۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
سروش